Kodune esmaabi

Hambavalu korral.

Kuigi on olemas häid koduseid esmaabivõtteid, tuleb siiski esimesel võimalusel pöörduda oma hambaar sti poole.

Käsimüügist leiab põletikuvastased valuvaigistid: ibuprofeen ja paratsetamool. On tähtis, et enne iga ravimi võtmist loetaks kaasasolev infoleht läbi ja talitataks vastavalt juhistele. Retseptiravim väljastatakse arsti poolt kirjutatud retsepti alusel.

Kindlasti ei tohiks hambale asetada sooja kompressi, mis võib viia põletiku kiire levimiseni lõualuus ja soodustada mäda teket.

Valu leevendamiseks võib asetada hambaauku ka vürtsina kasutatavat nelki, hoida kuni mõni tund ja pöörduda hambaarsti poole. Hambale tuleks anda rahu ning seda mitte torkida ega ärritada.

 

Turse näol või igemel.

Turse tekkides võib kahjustatud piirkonda asetada 20 minutiks külma veega või geeliga täidetud kotikese, jääkuubiku kasutamisel tuleb vältida külmakahjustust. Külm peaks valukollet hästi tuimastama. Hambavalu korral on õigem olla püsti (valu võimendub pikaliasendis). Kui valu ikkagi tugevneb, tuleb võimalikult kiiresti pöörduda hambaarsti või näo- ja lõualuukirurgi poole.

 

Öine hambavalu.

Hammas hakkab tihti valutama just öösel pikali olles. Selle põhjuseks on suurenenud veremaht ja sellest tulenev surve pea piirkonda. Magades on soovitatav hoida pea tavalisest kõrgemas asendis, kasutades näiteks kahte patja.

Hambale tuleb anda rahu. Võite võtta valuvaigistit.

Eelnevad soovitused vähendavad küll valu, kuid ei kõrvalda selle põhjust. Hommiku saabudes tuleks kohe võtta ühendust oma hambaarstiga.

 

Kui trauma tõttu tuleb hammas koos juurega suust välja.

Teatud traumade korral võib jäävhammas tulla lõualuust välja. Sellisel juhul tuleb hambajuur puhastada seda kergelt loputades (hammast ei tohi kraapida ega muul moel kahjustada), asetada see neutraalsesse märga keskkonda (vesi, piim) ning pöörduda VIIVITAMATA hambaarsti poole. Parim võimalus oleks hammas kohe oma kohale tagasi panna. Mõningatel juhtudel see ka õnnestub ning proteesimisest võib seekord loobuda. Parima tulemuse saab, kui pöördute hambaarsti poole lähima 30 minuti jooksul. Kui õnnetusest möödub 2 tundi ja enam, on lootused hamba tagasi saamiseks väga väikesed.

Ärge asetage hammast alkoholi, soolase vee ega suuloputusvedeliku sisse.

 

Piimahamba puhul asetage haavale steriilne side ning hoidke seda kuni veritsus on lõppenud (umbes 5-15 minutit). Piimahammast tagasi ei implanteerita, kuna see võib kahjustada jäävhamba arengut.

 

Suu piirkonnas veritseb.

Asetage haavale steriilne side. Suruge haavale. Vahetage sidet, kui see on väga verine. Pöörduge kohe näo- ja lõualuukirurgi või hambaarsti poole.

 

Ortodontiline aparaat või protees torgib.

Vahel võib ortodontiline aparaat või metallist protees suus hõõruda. Asetage terava metalliservale pehmet vaha (küünal) ja pöörduga hambaarsti poole. Ärge laske tekkida sügaval haavandil.

Jaga postitust:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Blogi

Loe lähemalt

Üldiseid soovitusi suuhoolduseks

Väikelaste ja vanurite suuhooldus. On teada, et nii väikelastel kui ka vanuritel on raskendatud suuhooldus, kuna hambaid kas pole üldse või on neid vähe. Samuti

Kodune esmaabi

Hambavalu korral. Kuigi on olemas häid koduseid esmaabivõtteid, tuleb siiski esimesel võimalusel pöörduda oma hambaar sti poole. Käsimüügist leiab põletikuvastased valuvaigistid: ibuprofeen ja paratsetamool. On