11

Üldiseid soovitusi suuhoolduseks

Väikelaste ja vanurite suuhooldus.

On teada, et nii väikelastel kui ka vanuritel on raskendatud suuhooldus, kuna hambaid kas pole üldse või on neid vähe. Samuti võib saada probleemiks puuduv käeline võime või oskus suud puhastada. Sellistel juhtudel soovitame kasutada:

texOral keelekaabitsat koos antibakteriaalse mikrofiiberpadjakesega;

texOral spetsiaalsest antibakteriaalsest mikrofiiberkiust sõrmelappi või sõrme ümber mässitud marlit;

Aidake väikelastel hambaid pesta ja kontrollige, et hambapasta kogus harjal oleks võimalikult vähene.

 

Hambapesu.

Hamba- ja igemehaiguste ennetamine põhineb peamiselt väga heal mehhaanilisel suu puhastamisel. 

Õiged, ohutud ja efektiivsed vahendid ning võtted tagavad hammaste hea tervise.

Hambaid saab pesta käeliselt või elektrilist abivahendit kasutades (elektrihambahari).

Kõige tähtsam on õige tehnika, puhastamise ulatus, surve ja aeg.

Elektrihambaharja hoitakse 2-4 sekundit liikumatult igal hambapinnal kerge survega.

Käega hambaharja juhtides on oluline igemelt hamba suunas pühkiv liikumine. Ei ole vaja suruda harja liiga tugevasti vastu hammast.

Püüdke pesta hambaid ringjate liigutustega.

Ärge suruge hambaharja liiga kõvasti hammastele. Kui tunnete, et hambahari ei puhasta enam piisavalt hästi, siis võtke kasutusele uus hari.

Puhastage hambavahesid Vitis hambaniidiga liigutades teda edasi-tagasi kuni olete hambavahes, nüüd liigutage niiti üles-alla.

Hambavahede paremaks puhastamiseks kasutage Interprox hambavaheharja.

Elektrilise hambaharja puhul kasutatakse spetsiaalset Vitis Electric hambapastat. Tavaline hambapasta on liiga abrasiivne ja kulutab intensiivselt hambaemaili.

Peske kõik hambapinnad (välimine, seesmine ja mälumispind).

 

Hambavahede puhastamine.

Parimad vahendid hambavahede puhastamiseks on hambaniidid, hambatikud, suu survepesur ning hambavaheharjad.

Hambatikud peaksid olema puust ja kolmnurkse kujuga, et nad mahuksid paremini hambavahedesse. Puust tikud ei ole ohtlikud hamba- ja igemekudedele. Tikuga liigutakse ilma liigset survet osutamata hambavahes edasi-tagasi kuni 10 korda vahe kohta.

Hambaniiti kasutades on oluline, et see puhastaks hambavahesid iget traumeerimata ning eemaldaks sealt kõik toiduosakesed. Soovitatavad on Dentaid niidid, kuna need paisuvad süljega kokku puutudes ning muutuvad harjaselisteks. Niidiga puhastatakse hambavahesid liikudes üles-alla, surudes niiti algul ees ja seejärel taga oleva hambapinna vastu (oluline on mõlema kõrvutiasuva hambapinna puhastamine).

Suu survepesuriga suunatakse veejuga hambavahesse.

Hambavaheharja metallosa on kaetud plastikuga ja harjaste otsad on ümarad. Seetõttu väheneb miinimumini oht vigastada hamba- ja igemekudesid (väga hea on Interprox hambavahehari), Hambavaheharjaga liigutakse hambavahedes horisontaalselt edasi-tagasi 5-10 korda, harjastele pannakse hambapastat.

 

Keele puhastamine.

Enamik suus elavaid mikroobe pesitsevad keelel. Nende tõhusaks eemaldamiseks on välja töötatud spetsiaalsed keelekaabitsad (texORAL).

Keelekaabitsaga liigutakse keele tagant ettepooole ja pärast igat tõmmet loputatakse see vee all. Seejärel asetatakse kaabitsa teisele küljele spetsiaalsest antibakteriaalsest mikrokiust padjake, millega puhastatakse keelt ringjate liigutustega eest tahapoole.

 

Hambaharjad.

Vitis hambaharjad on:

hambaid ja igemeid mittekahjustavate kiududega (Tynex), mille otsad on ümarad ja poleeritud;

kergesti puhastatavad;

painutatava käepidemega (soojenedes saab painutada, soovitatavalt mitte üle ühe korra, vastavalt hambakaarele);

kaitseotsikuga (hoiab harjaseid kontakteerumast teiste hambaharjadel leiduvate mikroobidega ja säilitab kiudude vorm);

otsast kitsenevad, tagades tagahammaste parema puhastamise;vastavalt olukorrale kasutatakse spetsiaalset harja.

 

Soovitatav on:

pesta hambaid 45° nurga alla kergelt ringjate liigutustega igemest hamba suunas (hambahari puhastab korraga 1-2 hammast;

hambapesu kestus umbes 2-3 minutit;mitte suruda liigse jõuga hambaharjale;

loputada hambahari ja kuivatada see pärast igat pesu;asetada alati harjastele peale spetsiaalne kaitse, et hari kestaks kauem ega kannaks nakkust;

vahetada oma hambaharja vähemalt 3 kuu tagant (kulunud ja harali hambahari kahjustab hambaid ja igemeid);

puhastada hambaid pärast igat söögikorda.

 

Hambaniidid.

Enamik hambaauke tekib hambavahedes, kuna seal elavad mikroobid jäävad tihti eemaldamata. Hambaniidid eemaldavad mikroobid hambavahedest ilma igemeid ja hambaid kahjustamata.

Vitis hambaniidid puhastavad hambavahesid ja proteese täiuslikult.

Kasutamine: Aseta hambaniit hambavahesse kergelt edasi-tagasi liigutustega, olles hambavahes viige niit õrnalt igemeni ja tehke üles-alla liigutusi. Eemaldage niit. Hambaniiti tuleks kasutada igal õhtul enne magamaminekut.

 

Hambavaheharjad.

Hambavaheharjad aitavad eemaldada mustust ja mikroobe kohtadest, kuhu hambahari ei pääse. Hambavahede, proteeside, sildade, implantaatide puhastamiseks tuleb kasutada spetsiaalseid hambavaheharju.

Interprox harjad: Tynex harjastega, metallist osa on kaetud imeõhukese plastikuga, ei kahjusta igemeid, hambaid ega implantaate. Valged harjased näitavad igemete veritsust ja mustad harjased hambakatu olemasolu.

 Need hambavaheharjad on korduvkasutusega.

Kasutamine:Aseta hari horisontaalselt hammaste või proteesi ja igeme vahele igeme tasemel. Liiguta õrnalt edasi-tagasi ilma pöörleva liikumiseta. Pärast kasutamist loputa hari vee all ja säilita.

 

Suuloputused

Vältima peaks alkoholi sisaldavat suuloputusvett, kuna need kuivatavad suu keskkonda. Soovitatav on kasutada suuloputusvett iga päev vastavalt probleemile. Kindlasti on suuloputusveest abi olukorras, kus puudub hambahari, kuid on vaja puhastada hambaid.

Suuloputusveed aitavad puhastada neid kohti, kuhu mehhaaniline pesu ei ulatu (hambavahed, igemed). Suuloputusvett võib kasutada vastavalt tootjapoolsele soovitusele. On olemas raviotstarbelisi (Desensin, Perio-Aid, Halita, Xeros) kui ka ennetava toimega suuvesi (Vitis Xforte, Vitis Gingival, Vitis Orthodontic jms).

Kasutamine:

Tavaliselt on soovitatav võtta korraga suhu 20 ml suuloputusvett, loputada suud ja kuristada kurku 30-60 sekundit ning seejärel lahus välja sülitada.

Loe veel

Odav Türgi hambaravi

“Odav” Türgi hambaravi. Eestis ja Baltikumis on hakanud levima odav hambaturism Türki. Missugused võimalused, ohud sellega kaasnevad ja mida tasub tähele panna? Kui otsite odavat

Hambaaugu ravimise probleemid

Arsti esmane eesmärk on parandada ja asendada kahjustatud hambastruktuure sünteetiliste materjalide kasutamisega. Hetkel kasutuselolevad protseduurid sõltuvad kleepuvast sidemest polümeersete hambaravimaterjalide ja hamba vahel. Reeglina ühinevad

Täidise liimimise problemaatika

Emaili ja dentiini koostise erinevused, kaariese kihtide omaduste erinevused põhjustavad taastamise edu raskust. Dentiini puhul põhinevad adhesiivsed protseduurid hübriidkihi moodustamisel. Kaariese levik hambas on kas