6

COVID-19 ja igemehaigused

Erinevad uuringud viitavad sellele, et igemehaigused võivad suurendada COVID-19 raskete sümptomite tekke riski. Igemehaigus, on krooniline põletikuline seisund, mis mõjutab igemeid ja hammaste tugistruktuure.

Igemehaiguseid põeb oma eluea jooksul pea igaüks. Krooniline igemepõletik esineb pea pooltel täiskasvanutel. Tegu on kroonilise põletikuga mis levib veresoonkonna kaudu kogu kehas.

Mitmed uuringud on leidnud seose igemehaiguste ja hingamisteede infektsioonide, sealhulgas kopsupõletiku suurenenud riski vahel. Kuna COVID-19 mõjutab peamiselt hingamisteid, siis arvatakse, et igemehaigust põdevatel inimestel võivad viirusega nakatumisel tekkida rasked sümptomid. Uuringutes on leitud, et 80% patsientidest, kellel kulges covid raskemini esines ka igemepõletik. Lisaks ka oli igemepõletikuga patsientidel suurem vajadus kunstventilatsiooni järgi. Peale igemepõletiku likvideerimist muutus märgatavalt paremaks ka patsientide verenäidud ja tervislik seisund.
Uuringu kokkuvõttena toodi järeldus, et kui inimesel esineb igemepõletik on tal 3x suurem vajadus intensiivravi järgi, 4,5x suurem kunstventilatsiooni järgi ja 9x suurem risk surra.( Association between periodontitis and severity of Covid-19 infection, Journal of Clinical Periodontology, 2021)

Igemehaigused võivad põhjustada kehas kroonilist põletikku, mis võib nõrgendada immuunsüsteemi ja raskendada organismil infektsioonidega võitlemist. Lisaks võivad igemehaigusi põhjustavad bakterid siseneda vereringesse ja soodustada põletikku teistes kehaosades, sealhulgas kopsudes.

Hea suuhügieeni säilitamine ja igemehaiguste ravi otsimine võib aga aidata vähendada hingamisteede infektsioonide, sealhulgas COVID-19 tüsistuste riski.

Igemehaigused on seotud:
1. Hammaste väljalangemise, hambumuse muutumise, igemetaandumise, halva hingeõhu probleemidega.
2. Infarkti, insuldi ja teiste südame- veresoonkonna haigustega ja enneaegse surmaga.
3. Enneaegsete ja alakaaluluste laste sünniga.
4. Diabeediga.
5. COVID-19 raske kuluga

Loe veel

Odav Türgi hambaravi

“Odav” Türgi hambaravi. Eestis ja Baltikumis on hakanud levima odav hambaturism Türki. Missugused võimalused, ohud sellega kaasnevad ja mida tasub tähele panna? Kui otsite odavat

Hambaaugu ravimise probleemid

Arsti esmane eesmärk on parandada ja asendada kahjustatud hambastruktuure sünteetiliste materjalide kasutamisega. Hetkel kasutuselolevad protseduurid sõltuvad kleepuvast sidemest polümeersete hambaravimaterjalide ja hamba vahel. Reeglina ühinevad

Täidise liimimise problemaatika

Emaili ja dentiini koostise erinevused, kaariese kihtide omaduste erinevused põhjustavad taastamise edu raskust. Dentiini puhul põhinevad adhesiivsed protseduurid hübriidkihi moodustamisel. Kaariese levik hambas on kas