4

Hamba juurealuse põletik on seotud reumaga

Mitmed uuringud ja minu kliiniline kogemus viitavad potentsiaalsele seosele apikaalse periodontiidi (hambajuure infektsioon) ja reumatoidartriidi (RA) vahel. Mõlemad seisundid hõlmavad kroonilist põletikku ja immuunsüsteemi düsregulatsiooni. Neil on ka sarnane põletiku biokeemiline reaktsioon.

Mitmed uuringud on leidnud, et RA-ga inimestel on suurem hammaste infektsioonide, sealhulgas apikaalse periodontiidi esinemissagedus võrreldes haigusseisundita isikutega. Arvatakse, et hambainfektsioonist põhjustatud krooniline põletik võib kaasa aidata RA tekkele või süvenemisele.
Samas on RA ka omakorda juurealuse põletiku võimaliku tekke allikaks läbi oma sarnase biokeemilise põletikunehhanismi.

Üheks seoseks on ka juurealuse põletike bakterite levik nakatunud hambast teistesse kehaosadesse, sealhulgas liigestesse. See võib vallandada immuunvastuse ja põletike liigestes, mis viib RA tekkeni või ägenemiseni.

Lisaks võib apikaalse periodontiidi esinemine kaasa aidata süsteemsele põletikule ja immuunsüsteemi düsregulatsioonile, mis on RA peamised tunnused. Põletikumediaatorite vabanemine nakatunud hambast aitab neil siseneda vereringesse ja mõjutab immuunsüsteemi, aidates potentsiaalselt kaasa RA tekkele või progresseerumisele. Sarnase mehhanismi kaudu ka südame- veresoonkonnale ( infarkti ja insuldi oht).

Kui teil on RA või kahtlustate, et teil võib olla apikaalne periodontiit, on oluline õige diagnoosi ja ravi saamiseks konsulteerida oma hambaarstiga.

Loe veel

Odav Türgi hambaravi

“Odav” Türgi hambaravi. Eestis ja Baltikumis on hakanud levima odav hambaturism Türki. Missugused võimalused, ohud sellega kaasnevad ja mida tasub tähele panna? Kui otsite odavat

Hambaaugu ravimise probleemid

Arsti esmane eesmärk on parandada ja asendada kahjustatud hambastruktuure sünteetiliste materjalide kasutamisega. Hetkel kasutuselolevad protseduurid sõltuvad kleepuvast sidemest polümeersete hambaravimaterjalide ja hamba vahel. Reeglina ühinevad

Täidise liimimise problemaatika

Emaili ja dentiini koostise erinevused, kaariese kihtide omaduste erinevused põhjustavad taastamise edu raskust. Dentiini puhul põhinevad adhesiivsed protseduurid hübriidkihi moodustamisel. Kaariese levik hambas on kas